جزییات خبر

شنبه / ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ / ۱۴:۱۷
سرویس : اردبیل
کد خبر : ۱۶۷۸۷۸
گزارشگر : ۹۲
سرویس اردبیل
گزارشی از نخبه فرهنگی کمیته امداد استان اردبیل:

فقر و تنگدستی نتوانست مانع از پیشرفت علمی مددجوی اردبیلی شود

نخبه فرهنگی کمیته امداد استان اردبیل با وجود فقر و تنگدستی از سختی‌ها عبور کرده و با تحصیل در مقطع دکتری، مقاله‌های علمی بسیاری را در ISI و ISC به ثبت رسانده و چاپ کرده است و اینک به عنوان حامی، یاور دانش‌آموزان بی‌بضاعت و ایتام نیازمند است.

(شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸) ۱۴:۱۷

به گزارش سایت خبری کمیته امداد، جوان نخبه اردبیلی از کودکی با فقر و نداری بزرگ شد اما هرگز از تلاش، کوشش، مطالعه و تحقیق دست برنداشت تا اینکه در مقطع دکتری به تحصیل ادامه داد و ده‌ها مقاله را در ISI و ISC به ثبت رساند و هم‌اکنون با یاری‌رسانی به دانش‌آموزان نیازمند، می‌کوشد تا آنها نیز بتوانند پله‌های ترقی را به سادگی طی کنند.

آنچه در ادامه می‌آید شرح زندگی این نخبه فرهنگی اردبیلی است:

32 ساله و ساکن استان اردبیل است. دانشجوی نخبه‌ای که با توکل بر خدا، همت و پشتکار خود توانسته است در سطح بین‌الملل مقاله‌های موثری را به چاپ رسانده و راهکارهای مناسبی برای پیشرفت در امر محیط زیست و پیشگیری از بیماری‌ها ارائه کند.
وی برای اینکه جزو نخبگان فرهنگی استان اردبیل باشد، مشقات بسیاری را متحمل شده و با انجام مطالعه و تحقیق‌های خیلی زیاد وارد عرصه تحصیل شده است تا با پذیرش بدون آزمون و از طریق استعداد درخشان وارد دانشگاه شود.
در این مسیر با تحمل سختی‌ها گامی بلند برای سربلندی خانوار خود و هم‌استانی‌های اردبیلی برداشته و کوشیده است در هر کجا با دریافت جوایز متعدد، همشهری‌های خود را خوشحال کند. هرگز از تلاش و کوشش دست نکشیده و با انجام پژوهش‌های شبانه‌روزی درصدد است در میدان‌های علمی جهان قدم بگذارد و بار دیگر به سرافرازی استان و کشور خویش کمک کند.
به خوبی دریافته بود که انجام کار‌های مطالعاتی و پژوهشی کاری بس دشوار است، به همین خاطر با برنامه‌ریزی‌های خود و تلاش امدادگران کمیته امداد استان اردبیل تصمیم‌ بزرگی گرفت و برای دستیابی به اهداف عالی که در ذهن می‌پروراند با همه وجود کوشش کرد تا جزو برگزیدگان بنیاد ملی نخبگان باشد.
هر کجا که خستگی به سراغش می‌آمد و یا در تحقیقات با شکست مواجه می‌شد، مددکاران کمیته امداد استان اردبیل با ارائه مشاوره‌های لازم به او کمک می‌کردند تا با روحیه بالاتری به انجام پژوهش ادامه دهد و قدم به قدم به موفقیت نزدیک‌تر شود.
برگزاری کارگاه‌های آموزشی، مشاوره و استعدادسنجی که توسط امدادگران کمیته امداد استان اردبیل صورت می‌گرفت، فرصت بسیار مناسبی بود تا او اهداف خود را بیان کرده و با حمایت‌های خیران و کمیته امداد بتواند پله‌های ترقی را طی کند.
سال 76 که پدر بر اثر ناراحتی قلبی چشمانش را از دنیا فروبست، مادر سرپرستی خانوار هشت نفره را بر عهده گرفت. 10 ساله بود که نمی‌توانست فوت پدر را باور کند و همواره از مادر پرس‌وجو می‌کرد که بابا به کجا سفر کرده؟
پدر کارگر ساده‌ای بود که با کار در ساختمان و منازل دیگران نانی بر سر سفره می‌آورد و تلاش می‌کرد چهره فرزندانش بشاش و خندان باشد. مرگ پدر غمی بزرگ بر دل و روح کودکان گذاشت که نمی‌دانستند با چنین مصیبتی چه کنند و دنیا برای‌شان به آخر خط رسیده بود.
مادر تنها تکیه‌گاه خانه بود که با وجود دردها و غصه‌های بسیار، سعی می‌کرد به فرزندانش روحیه و امید دهد که خدا هست و با توکل به پروردگار می‌توان از تنگناها عبور کرد و به روشنایی رسید. این خانوار نیازمند در سال 77 تحت حمایت کمیته امداد استان اردبیل قرار گرفتند تا با یاری خیران و نیکوکاران بخشی از هزینه‌های زندگی آنها تأمین شود.
او که هوش بسیار بالایی داشت و با کسب نمرات برتر در مدرسه زبان‌زد معلم و مدیر مدرسه بود، توجه امدادگران کمیته امداد را به خود جلب کرد. مددکاران مسیر حضورش را در کارگاه‌های آموزشی هموار کردند تا بتواند با شرکت در آن کارگاه‌ها به سمت موفقیت سوق یابد.
از همان دوران کودکی علاقمند به مطالعه و تحقیق بود که در این زمینه امدادگران کمیته امداد با فراهم کردن زمینه‌های پژوهش و تهیه کتاب‌های تخصصی به او کمک می‌کردند تا نقشه راهی وسیع در عرصه علم برای خود ترسیم کند. از سویی حامیان طرح اکرام ایتام نیز با اهدای لوازم تحریر، پوشاک و رفع سایر نیازهای اساسی خانوار تلاش می‌کردند تا او هیچ دغدغه‌ای جز درس خواندن نداشته باشد.
حامیان و نیکوکاران جای پدر را به خوبی پُر کرده بودند و او به شکل خستگی‌ناپذیر و با انجام کارهای پژوهشی می‌کوشید تا جایگاه علمی مناسبی را به خود اختصاص دهد. با کسب رتبه بسیار مطلوب، وارد دانشگاه شد تا در این عرصه نیز موفقیت‌های بیشماری را رقم بزند.
مقطع کارشناسی را در رشته «زیست شناسی- گیاهی» و مقطع کارشناسی‌ارشد را در رشته «زیست شناسی- مولکولی و سلولی» با پذیرش بدون آزمون و از طریق استعداد درخشان با رتبه ممتاز(استعداد درخشان) به پایان رساند.
به موفقیتی دست یافته بود که از دوران کودکی آرزویش را می‌کرد و به خوبی درک می‌کرد که با توکل و توسل به پروردگار و حمایت‌های خیران و پشت‌کاری که هیچ‌گاه از طی کردن مسیر سختی‌ها خسته نشد، آن را رقم زد. می‌دانست که راهی دور و دراز در پیش دارد و با اخذ مدرک کارشناسی ارشد نیز بیش از پیش تلاش خواهد کرد که موفقیت‌های چشمگیر دیگری را کسب کند.
در بهمن سال 93 از پایان‌نامه خود در مقطع کارشناسی‌ارشد دفاع کرد. شگفتی اساتید را برانگیخته بود و همه آنها به محتوای ارائه شده از سوی این دانشجوی نخبه اذعان داشتند که می‌توانست پژوهشی خارق‌العاده در زمینه زیست‌شناسی داشته باشد. چاپ سه مقاله کامل (ISI و ISC) و هشت مقاله علمی در پنج کنفرانس بین‌المللی داخلی و خارجی از جمله موفقیت‌های چشمگیریبود که در مقطع کارشناسی ارشد به دست آورد که یکی از مقالات، به صورت سخنرانی توسط او در نخستین کنگره بین المللی سرطان‌های دستگاه گوارش ارائه شد.
یکی دیگر از مقالات، در کنفرانس داخلی پانزدهمین کنگره بین‌المللی میکروب‌شناسی برتر شناخته شد و مقاله دیگر در کنفرانس خارجی در کنگره بین‌المللی UEG week در شهر بارسلونای اسپانیا برنده هزار یورو جایزه شد. همچنین یکی از مقالات کامل در ژورنال Helicobacter با ضریب تاثیر (Impact factor,IF) 4/123 چاپ شد.
در مهر ماه 1394 در مقطع دکتری تخصصی(PHD) از طریق پذیرش بدون آزمون (استعداد درخشان) در رشته بیولوژی سلولی و مولکولی نیز از دانشگاه پذیرفته شد و به تحصیل ادامه داد که تا کنون 10 مقاله کامل ISI و ISC چاپ شده در مجلات علمی- پژوهشی خارجی و داخلی، 10 مقاله ISI و ISC تحت داوری و تحت سابمیت در مجلال علمی- پژوهشی خارجی و داخلی، هفت مقاله کامل چاپ شده در کنفراس‌های بین‌المللی داخلی و خارجی و 24 چکیده چاپ شده در کنفرانس‌های بین‌المللی داخلی و خارجی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری به چاپ رسانده است.
با وجود موفقیت‌های بسیار که در راه علم و دانش به دست آورده، هرگز از مطالعه و تحقیق دست نکشیده و همچنان با اراده و روحیه‌ای بسیار بالا برای دستیابی به آرزوهای بزرگ‌تر در تلاش است. اینک خودش تبدیل به یکی از حامیان و نیکوکارانی شده است که به صورت رایگان به دانش‌آموزان تحت حمایت کمیته امداد تدریس کرده و از این طریق زکات علم خود را می‌پردازد.
انتهای پیام

تعداد بازدید : ۳۶۸
(شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸) ۱۴:۱۷

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید