جزییات خبر

پنج شنبه / ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ / ۱۸:۴۵
سرویس : اجتماعی
کد خبر : ۱۷۰۸۰۴
گزارشگر : ۵
سرویس اجتماعی
در ادامه دیدارهای رئیس کمیته امداد با مراجع عظام تقلید عنوان شد؛

جهل و فقر در جامعه اسلامی مذموم است/ ضرورت ترویج فرهنگ کار و تلاش در جامعه

در دیدار رئیس کمیته امداد با آیات عظام تقلید بر ضرورت ترویج فرهنگ کار و تلاش در جامعه هدف کمیته امداد و همچنین رفع چهره زشت جهل و فقر در جامعه تاکید شد.

(پنج شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸) ۱۸:۴۵

به گزارش سایت خبری کمیته امداد، سیدمرتضی بختیاری رئیس کمیته امداد در دومین روز از سفر به استان قم با تعدادی دیگر از آیات عظام تقلید دیدار کرد و ضمن ارائه گزارشی از عملکرد کمیته امداد، از رهنمودهای این مراجع عظام تقلید برخوردار شد.

آیت‌الله محمد یزدی، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در دیدار با رئیس کمیته امداد با تاکید بر سرمایه اجتماعی خوب این نهاد در میان مردم تصریح کرد: طی سال‌های اخیر درجه اعتماد عمومی به کمیته امداد چندین برابر شده است زیرا مردم دیدند چه کارهای موثری در این نهاد انجام می‌شود.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه این درجه اعتماد بالای مردمی شاید در هیچ‌یک از نهادها و دستگاه‌های کشور وجود نداشته باشد، خاطرنشان کرد: کمک‌های مردم نیکوکاری که اغلب هم به صورت محرمانه انجام می‌شود، تاثیر بسیار زیادی در پیشبرد کار کمیته امداد دارد.

وی با اشاره به عملکرد کمیته امداد در زمینه اشتغال‌زایی برای مددجویان گفت: در این زمینه به مشاغل متناسب با نیاز روز توجه جدی شود؛ به عنوان مثال امروز حوزه الکترونیکی و دیجیتالی و مرتبط با اینترنت، گسترش بسیاری یافته و این حوزه اشتغال فنی، دقیق و به روز است که مورد توجه جوانان تحصیل‌کرده و متخصص کشور نیز هست.

آیت‌الله یزدی با تاکید بر اینکه زبان کامپیوتر و تکنولوژی باید در بین جوانان مددجوی کمیته امداد ترویج شود، خاطرنشان کرد: باید جوانان مستعد و تحصیل کرده مددجوی کمیته امداد را در این بخش با سرمایه امداد مشغول به کار کنیم.

وی با تاکید بر اینکه قشر جوان جامعه آینده‌ساز و مستعد اشتغال‌زایی هستند، افزود: مطمئن‌ باشید همه مسئولان نظام و مردم از کمیته امداد و خیرین حمایت خواهند کرد.

 هرچه در توان دارید برای کسب رضایت محرومان و خرسندی فقرا به کار بگیرید

آیت‌الله العظمی  صافی گلپایگانی، از مراجع تقلید نیز در دیدار با رئیس کمیته امداد، ضمن ابراز خرسندی از گزارش ارائه‌ شده از سوی مسئولان کمیته امداد اظهار کرد: اقداماتی که در کمیته امداد انجام شده امیدبخش بوده و فرصت‌هایی فراهم شده که حضرت حجت(عج) نیز از این خدمات خرسند شوند.

وی با تاکید بر ضرورت رسیدگی بیشتر به فقرا و محرومان جامعه تصریح کرد: هرچه می‌توانید بیشتر به فقرا و محرومان جامعه رسیدگی کنید و احتیاجات آنها را برآورده کنید.

این مرجع تقلید با توصیه به مسئولان کمیته امداد به اینکه هرچه در توان دارید در راستای کسب رضایتمندی محرومان و خرسندی فقرا به کار بگیرید، خاطرنشان کرد: ای کاش من هم می‌توانستم در کنار شما خادم محرومان و فقرای جامعه باشم.

جهل و فقردر جامعه اسلامی مذموم است

همچنین آیت‌الله العظمی نوری همدانی در دیدار با رئیس کمیته امداد با بیان اینکه خدمت به مردم مساله‌ای بسیار مهم است، اظهار کرد: خدمت به مردم در اسلام اثرگذار است و امام راحل(ره) کمیته امداد را تاسیس کردند و نظرشان این بود که با تاسیس این شجره طیبه، فقر در جامعه ریشه‌کن شود.

وی با تاکید بر اینکه جهل و فقر و ظلم در جامعه اسلامی مذموم است، گفت: اسلام برای ساختن یک جامعه کامل و برومند تلاش زیادی دارد که جهل جای خود را به علم بدهد، فقر جای خود را به غنا بدهد و همه از زندگی نسبتا مرفهی از لحاظ اقتصادی برخوردار باشند و ظلم به هیچ شکلی انجام نشده و عدالت در جامعه حاکم باشد.

این مرجع تقلید تصریح کرد: از نظر حضرت علی ( علیه السلام) قیمت هر انسانی بر محور میزان فرهنگش مشخص می‌شود و هرچه فرهنگ بیشتری داشته باشد قیمت او بیشتر خواهد بود؛ کار کمیته امداد مهم و مقدس است چراکه ادامه کار و نظر امام راحل(ره) است و شما مشمول اعتماد مردم هستید.

آیت‌الله العظمی نوری همدانی ادامه داد: توانمندسازی در کمیته امداد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و پیامبر اسلام(ص) تاکید داشتند که هرکسی نیازمند است، بستر کار برای آن فراهم شود.

ضرورت ترویج فرهنگ کار و تلاش در جامعه و توانمندسازی محرومان

 سیدمرتضی بختیاری، رئیس کمیته امداد نیز در این دیدارها  با تاکید بر اینکه با لطف خداوند، مردم و علما و بزرگان اعتماد خوبی به کمیته امداد دارند، گفت: کمیته امداد یک نهاد انقلابی است و باید انقلابی بماند و انقلابی‌ماندن به اسلامی عمل کردن است. 

وی با بیان اینکه تا پایان سال 97 بیش از 700 هزار خانوار تحت حمایت کمیته امداد ضمن توانمندسازی از پوشش خارج شدند، افزود: تلاش ما بر این است که با تقویت اقدامات توانمندسازی و اشتغال، زمینه خروج اعضا از زیر پوشش کمیته امداد را فراهم کنیم.

بختیاری با اشاره به اهمیت ترویج فرهنگ کار و تلاش در جامعه در توانمندسازی محرومان خاطرنشان کرد: مددکاری اسلامی برای ما بسیار مهم است که این مدل براساس ترویج فرهنگ کار و تلاش است.

وی با اشاره به فتوای مراجع تقلید در خصوص حرمت جریمه دیرکرد تسهیلات پرداختی به مردم گفت: صندوق امداد ولایت کمیته امداد به طور کامل به صورت قرض‌الحسنه عمل می‌کند و بدون اینکه سودی داده شده یا دریافت شود به نیازمندان وام قرض‌الحسنه پرداخت می‌کند.

انتهای پیام


تعداد بازدید : ۱,۵۰۰
(پنج شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸) ۱۸:۴۵
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید