جزییات خبر

دوشنبه / ۷ مهر ۱۳۹۹ / ۰۸:۵۵
سرویس : لرستان
کد خبر : ۱۷۷۶۱۹
گزارشگر : ۱۰۲
سرویس لرستان

اهمیت پرداخت زکات در کاهش آسیب های اجتماعی

نماینده ولی فقیه در لرستان گفت: با پرداخت زکات، ساماندهی و توزیع درست آن باعث کاهش آسیب های اجتماعی، سرقت،تاخیر در ازدواج، کاهش طلاق، بیکاری و ... می شود.

(دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹) ۰۸:۵۵

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کمیته امداد، سید احمد شاهرخی در جلسه شورای زکات که با حضور مدیرکل کمیته امداد لرستان، مدیرکل صدا و سیمای استان و جمعی از مسئولین برگزار شد،ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس و یادشهدا، بویژه ۶۳۰۰ شهید لرستان، گفت: زکات یکی از ضروریات دین اسلام است و هرکس آن را انکار کند کافر محسوب می شود.

وی با بیان اینکه زکات در همه ادیان قبل از اسلام بوده اما تبلور و جلوه آن در دین اسلام نمود بیشتری یافته، افزود: هر کس زکات نپردازد برای او نه نمازی است نه حج و نه جهادی‌.

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد تاکید نمود: ائمه باید در باب اهمیت زکات، به گونه ای عمل کنند و شیوه هایی بکار گیرند که مردم به انجام این واجب الهی ترغیب و تشویق شوند.

وی با اشاره به برکات زکات در افزایش رزق و روزی، برکت مال و وسیله تقرب الهی خاطرنشان ساخت: خمس و زکات جز اموال معاملاتی دین اسلام هستند که باعث می شوند پیوند عواطفی در بین مردم بوجود آید.

حجت الاسلام شاهرخی ادامه داد: توجه به دو واجب الهی خمس و زکات باعث کاهش فاصله بین فقیر و غنی می شود و شکاف بین آنها را از بین می برد.

وی گفت: اگر همه استانها نسبت به پرداخت در حد و اندازه ای که واجب الهی بر گردن دارند اقدام نمایند شاهد اینهمه آسیب های اجتماعی، سرقت،تاخیر در ازدواج، افزایش طلاق، بیکاری و ... نخواهیم بود.

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد با تاکید بر پرداخت خمس و زکات، ساماندهی و توزیع درست آن، تصریح کرد: با تلاش در راه زکات جلوی آسیب های اجتماعی گرفته می شود و از ابتلای کودکان و نوجوانان به انواع آسیب ها جلوگیری می شود.

وی در پایان با اشاره به اهمیت اطلاع رسانی در باب زکات و تاثیرات مهم آن، گفت: تحلیل آثار ارزشمند زکات و ارائه خدمات و امکانات حاصل از پرداخت آن مانند گاز، برق، بهداشت، راه و ... در مناطق دورافتاده و محروم برکات زیادی در پی خواهد داشت.

مدیرکل کمیته امداد لرستان در جلسه شورای زکات با حضور نماینده ولی فقیه در لرستان و دیگر مسئولین استانی برگزار شد گفت: در ۶ ماهه نخست سال جاری بیش از ۲۰ میلیارد تومان زکات در بخش های مختلف جمع آوری شده است.

جاسم محمدی فارسانی در ابتدا با اشاره به دستور مقام معظم رهبری مبنی بر ایجاد یک نهضت در بحث زکات، گفت: انتظار می رود مدیران دستگاههای عضو شورای زکات اهتمام بیشتری در همکاری نسبت به این واجب الهی داشته باشند.

وی با بیان اینکه پیش بینی می شود در سال۹۹ جمع آوری زکات در لرستان به بیش از ۳۱ میلیارد تومان برسد، گفت: در ۶ ماهه اول سال جاری بیش از ۲۰ میلیارد تومان زکات در بخش های مختلف کسب درآمد شده است.

مدیرکل کمیته امداد لرستان افزود: نزدیک به ۱۲ میلیارد تومان فطریه عام، ۵۱۱ میلیون تومان فطریه سادات، ۴۹۵ میلیون تومان کفاره غیرعمد، ۳۸۳ میلیون تومان کفاره عمد، بیش از ۴ میلیارد تومان زکات مستحبه، بیش از ۳ میلیارد تومان زکات واجب و ... بصورت نقد و کالا جمع آوری شده است.

وی موضوع پراهمیت بعدی در بحث زکات را نحوه توزیع آن برشمرد و تصریح نمود: معمولا ۶۰ درصد زکات برای استفاده در امور محرومین و مستضعفین و ۴۰ درصد آن نیز در پروژه های عام المنفعه هزینه می شود.

محمدی فارسانی گفت: سال ۹۹ با توجه به شرایط موجود بیش از ۹۰ درصد زکات جمع آوری شده به محرومین و فقط ۱۰ درصد به پروژه ها اختصاص یافت.

وی به انتظار شورای زکات استان از دستگاه ها و وجود ۱۵۰ روحانی مستقر به همراه ۱۱۰ روحانی طرح هجرت در دستگاه ها، گفت: امیدواریم برای ترغیب و فرهنگسازی زکات قراردادهایی برای روحانیون در دستگاه ها تنظیم شود اما تاکنون فقط ۲۹ قرارداد منعقد شده است.

مدیرکل کمیته امداد لرستان با اشاره به مصوبات جلسه گذشته شورای زکات، گفت: در آن جلسه مدیرکل صدا و سیمای وقت تعهداتی برای تولید ۵۰۰۰ دقیقه کلیپ و موارد مرتبط بصورت تصویری و ساعاتی در بخش رادیویی اختصاص دهد اما هنوز در این زمینه گزارشی ارائه نشده است.

وی افزود: همچنین طرح جامع فرهنگسازی زکات(تولید تصاویر، مستندات، صحبت های روحانیون در این بخش و ...) به عهده صدا و سیما بوده است.

محمدی فارسانی در پایان گفت: تشکیل کارگروه های منطقه ای و استفاده از ظرفیت صدا و سیما، جهاد و ‌دستگاههای مرتبط برای ترویج زکات امر مهمی است اما تاکنون فقط جلسه ابتدایی آن برگزار شده است.

انتهای پیام


تعداد بازدید : ۱,۱۵۶
(دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹) ۰۸:۵۵
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید