جزییات خبر

شنبه / ۱۹ مهر ۱۳۹۹ / ۰۹:۱۶
سرویس : لرستان
کد خبر : ۱۷۷۸۶۹
گزارشگر : ۱۰۲
سرویس لرستان

۴۸هزار خانوار لرستانی تحت پوشش کمیته امداد توسط زنان سرپرست خانوار اداره می شوند

مدیرکل کمیته امداد لرستان گفت: از ۱۰۸ هزار خانوار تحت پوشش کمیته امداد لرستان، تعداد ۴۸ هزهر خانوار توسط زنان سرپرست خانوار اداره می شوند‌‌.

(شنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۹) ۰۹:۱۶

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کمیته امداد، جاسم محمدی فارسانی، مدیرکل کمیته امداد لرستان در جلسه با مدیرکل امور زنان و خانواده استانداری، ضمن اشاره به تعداد ۱۰۸ هزار خانواری کمیته امداد لرستان، گفت: بیش از ۴۸ هزار خانواده در استان توسط زنان سرپرست خانوار اداره می شوند.

وی افزود: مجموعه امداد با ذهنیت توانمند سازی خانواده ها در بُعدهای مادی و معنوی، در صدد است خانوارهای دارای قابلیت را پس از خودکفایی از چرخه حمایتی خارج نمایند‌ و نیازمندان جدید را زیر چتر حمایتی خود بگیرد.

مدیرکل کمیته امداد لرستان با بیان اینکه لزوما توجه به الویت های مادی خانوارهای تحت حمایت در بحث معیشت، اشتغال، بیمه و درمان، آموزش، مسکن و ..‌‌. کافی نیست، اظهار داشت: اگر در حوزه معنوی اقداماتی صورت نگیرد خدمات مادی نیز مورد تایید نخواهند بود.

وی تصریح کرد: پیش از کرونا اقداماتی مانند آموزش های معنوی، بصیرت افزایی، برگزاری اردوهای زیارتی، فرهنگی، تربیتی، و .... در بُعد معنوی برای خانواده ها انجام می شد و در این شرایط حساس کرونایی در صدد تدوین برنامه هایی از طریق فضای مجازی و آموزش از راه دور برای خانواده های تحت پوشش هستیم‌

محمدی فارسانی پس از ورود به موضوع کرونا به کمک های ۲۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی به نیازمندان، توزیع بسته های مواد غذایی خشک و پرس های غذای گرم، اهدای کارت های ۵۰۰ هزار تومانی بین اصناف و نیازمندان و ... با همکاری بنیاد مستضعفان اشاره کرد.

وی اعلام کرد: تعداد ۱۰۵۰۰ کودک از ایتام و محسنین تحت حمایت کمیته امداد لرستان هستند و اجرای طرح "هر کارمند یک حامی معنوی فرزندان" برای حمایت بیشتر از این فرزندان در سطح ادارات استان با همکاری استانداری اجرا می شود.

مدیرکل کمیته امداد با ابراز امیدواری برای مشارکت بانوان شاغل ادارات در این طرح، اعلام کرد: یکی از چالش های جدی زنان سرپرست خانوار عدم ازدواج مجدد است که به دلایل مختلف از جمله فرهنگ غلط رایج اتفاق افتاده است.

وی افزود: حدود ۱۸ در صد از زنان سرپرست خانوار تحت پوشش کمیته امداد لرستان را زنانی با رنج سنی ۱۶ تا ۳۵ سال تشکیل می دهند که باید با فرهنگسازی درست زمینه ازدواج مجدد آنها را فراهم نمود.

محمدی فارسانی پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی برای زنان تحت پوشش را بسیار هزینه بردار برشمرد و گفت: هم اکنون برای ۳۸۰۰ نفر از زنان تا سن ۴۹ سال حق بیمه پرداخت می شود که پس از تاریخ معین و دریافت مستمری تامین اجتماعی از چرخه حمایتی خارج خواهند شد.

وی با تقدیر از صندوق امداد و ولایت برای پرداخت وام های قرض الحسنه، گفت: توجه به خانواده های زندانیان و حمایت از آنها نیز موضوع مهمی است که توسط کمیته امداد اجرا شده است.

مدیرکل کمیته امداد ایجاد اشتغال برای زنان سرپرست خانوار را بسیار مهم ارزیابی کرد و خاطرنشان ساخت: با توجه به بحث فرزندپروری برای زنان که بسیار مورد تاکید است کمیته امداد در حوزه اشتغال خرد و مشاغل خانگی برای این دسته از افراد حرکت می کند.

وی در پایان به امتیازات برای کارفرمایان که با کمیته امداد همکاری می کنند از جمله پرداخت وام و .‌‌‌.‌. اشاره کرد.

مدیرکل امور زنان و خانواده استانداری لرستان با بیان این که ۷۶۰۰ کودک لرستانی دچار سوتغذیه هستند تصریح کرد: تنها ۳۵۰۰ کودک دچار سوتغذیه تحت حمایت های تغذیه ای کمیته امداد هستند.

ناهید پرویزپورمدیر کل امور زنان و خانواده استانداری اظهار داشتند: بخش عظیمی از جامعه هدف کمیته امداد، بیش از نیمی از آنان را زنان سرپرست خانوار را تشکیل می دهند‌.

وی افزود: این قشر با توجه به تحریمهای ناجوانمردانه علیه کشور، فشارهای اقتصادی و معیشتی فراوانی تجربه می کنند.

مدیرکل امور زنان و خانواده استانداری با بیان اینکه مددجویان که خانواده بزرگ امداد هستند به این نهاد اعتماد کامل دارند و آن را بعنوان سرپرست خود پذیرفته اند، اظهار داشت: متاسفانه علل و عوامل بسیاری باعث رشد فزاینده زنان سرپرست خانوار شده است که اغلب آنها تمکن مالی ندارند‌.

وی با تاکید بر اینکه زنان نیازمند سرپرست خانوار و فرزندان آنها در معرض انواع آسیب های اجتماعی قرار دارند، گفت: مهمترین خدمت به این افراد توانمند سازی انهاست و خوشبختانه کمیته امداد در این زمینه فعالیت گسترده ای دارد.

پرویزپور رصد و پایش در پایداری شغل برای زنان سرپرست خانوار و رسیدن آنها به خودکفایی را مهم برشمرد و خاطرنشان ساخت: زنان و کودکان اولین گروه آسیب پذیر در بحران های اجتماعی و طبیعی هستند.

وی گفت: موضوع مهم دیگر تهیه بانک اطلاعاتی مددجویان در حوزه های مختلف مهارتی، توانمند سازی، شخصیتی و .‌‌‌.. است تا آموزش ها و توانایی های اجتماعی مسیری هدفمند طی کند.

مدیرکل امور زنان و خانواده لزوم توجه و همکاری با افرادی که پس از خودکفایی از چرخه حمایتی امداد خارج و جایگاه اجتماعی یافته اند را مهم خواند و گفت: این افراد از جنس جامعه هدف کمیته امداد هستند و مسائل مربوط به این نهاد برای آنها ملموس است.

وی در پایان با اظهار تاسف از جمعیت ۷۶۰۰ کودک دارای سوتغذیه در استان، اعلام کرد: تنها نیمی از این کودکان تحت حمایت های تغذیه ای کمیته امداد قرار دارند و باید برای ۳۵۰۰ کودک دیگر اقدامی صورت گیرد.

انتهای پیام


تعداد بازدید : ۸۴۹
(شنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۹) ۰۹:۱۶
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید