جزییات خبر

چهارشنبه / ۱۰ آذر ۱۴۰۰ / ۱۲:۳۹
سرویس : حقوقی و امور مجلس
کد خبر : ۱۸۵۸۴۷
گزارشگر : ۴۸۷
سرویس حقوقی و امور مجلس
در نشست کمیسیون اقتصادی با رئیس کمیته امداد تاکید شد؛

آمادگی مجلس شورای اسلامی برای افزایش مستمری مددجویان در بودجه سال آینده

کمیسیون اقتصادی مجلس برای افزایش مستمری مددجویان کمیته امداد در بودجه سال 1401 اعلام آمادگی کرد.

آمادگی مجلس شورای اسلامی برای افزایش مستمری مددجویان در بودجه سال  آینده
(چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰) ۱۲:۳۹
به گزارش پایگاه طالاع‌رسانی کمیته امداد، سیدمرتضی بختیاری، رئیس کمیته امداد در نشست با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس با ارائه گزارشی از عملکرد این نهاد در خدمت‌رسانی به محرومان گفت: کمیته امداد از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 135 هزار فرصت شغلی ایجاد کرده است.
 
وی با اشاره به افزایش 2 برابری سقف تسهیلات اشتغال افزود: این وام در سال جاری به 100 میلیون تومان افزایش یافته و همچنین امسال 30 درصد از اعتبارات حوزه اشتغال‌زایی به نیازمندان خارج از حمایت امداد ارائه خواهد شد.
 
رئیس کمیته امداد با توضیح وضعیت مسکن مددجویان ادامه داد: با ساخت 360 هزار واحد مسکن طی چهار سال آینده برای خاناوده‌های تحت حمایت و همچنین تکمیل واحدهای ذیل تفاهم‌نامه  با سازمان‌ها و نهادهای مختلف، در پایان چهار سال هیچ مددجویی بدون مسکن نخواهد بود.
 
بختیاری خواستار افزایش مستمری مددجویان در بودجه سال آینده شد و خاطرنشان کرد: در حال حاضر مستمری پرداختی به مددجویان با توجه به تورم و گرانی، حدود یک چهارم هزینه‌های خانوار را پوشش می‌دهد و برای تامین دیگر هزینه‌ها، کمیته امداد از کمک‌های مردم نیکوکار و خیران استفاده می‌کند.
 
وی با بیان اینکه تا پایان سال 30 هزار جهیزیه به نوعروسان تحت حمایت اهدا خواهد شد، اظهار کرد: در تابستان 62 هزار وسیله سرمایشی به مددجویان ارائه شد و در فصل سرما نیز ارائه وسایل گرمایشی در دست انجام است.
 
رئیس کمیته امداد بر ضرورت ارتقای خدمات سلامت مددجویان تاکید کرد و گفت: بیمه سلامت ایرانیان در این زمینه باید اقدامات جدی انجام دهد. همچنین تمام مددجویان از خدمات بیمه تکمیلی برخوردار هستند.
 
بختیاری با اشاره به خودکفایی و خروج 100 هزار خانوار از حمایت امداد در سال جاری افزود: در مقابل تاکنون 200 هزار خانوار جدید تحت حمایت قرار گرفته‌اند.
 
وی با بیان اینکه 138 هزار مددجوی امداد، تحت پوشش بیمه اجتماعی قرار گرفته‌اند، گفت: با این اقدام زمینه بازنشستگی مددجویان فراهم شده است.
 
رئیس کمیته امداد افزود: سال گذشته 430 هزار فقره تسهیلات از سوی صندوق قرض‌الحسنه امداد ولایت به مددجویان و نیازمندان ارائه شد که این وام تا سقف 10 میلیون تومان بدون کارمزد پرداخت می‌شود.
 
بختیاری با اشاره به پیش‌بینی پرداخت چهار هزار میلیارد تومان تسهیلات به نیازمندان در سال جاری، اضافه کرد: صندوق امداد ولایت از ابتدای تاسیس تاکنون 10 هزار و 200 میلیارد تومان وام قرض‌الحسنه به نیازمندان ارائه کرده است که در صورت همکاری کمیسیون اقتصادی و افزایش سپرده‌گذاری، خدمات این صندوق افزایش خواهد یافت.
 
رئیس کمیته امداد بر ضرورت حذف یارانه‌های پنهان تاکید کرد و گفت: عدم تعیین تکلیف یارانه‌های پنهان، ظلم به نیازمندان و تهیدستان جامعه است و این یارائه باید به صورت پلکانی حذف شود.
 
سیدکاظم موسوی، نائب رئیس اول کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با تقدیر از خدمات کمیته امداد برای نیازمندان و محرومان گفت: افزایش مستمری مددجویان به صورت ویژه در کمیسیون اقتصادی و کمیسیون تلفیق پیگیری خواهد شد.
 
وی با اعلام آمادگی برای افزایش اعتبارات مددجویان در حوزه‌های مختلف مسکن، اشتغال و ... در بودجه 1401 افزود: مجلس شورای اسلامی هیچ محدودیتی در مورد اعتبارات نهاد مردمی کمیته امداد ندارد و تلاش می‌کنیم مشکلات مددجویان را بکاهیم.
 
نائب رئیس اول کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: باید در تدوین بودجه 1401 با هماهنگی دولت و مجلس تدبیری اندیشیده شود و از محل‌های مختلف برای تامین اعتبارات نیازمندان اقدام شود.
 
انتهای پیام
تعداد بازدید : ۹۵۹
(چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰) ۱۲:۳۹
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید